Ju jeni këtu: Home // Lajmet

KH: E drejta e votimit edhe më tej rrezikohet nga partitë

KH: E drejta e votimit edhe më tej rrezikohet nga partitë
Komiteti i Helsinkit për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut në Maqedoni konfirmoi sot se e drejta e votimit e qytetarëve edhe më tej rrezikohet nga ana pjesëmarrësve në procesin zgjedhor, respektivisht nga partitë politike. Komiteti i Helsinkit ka dal me raportin e ri për zgjedhjet presidenciale, ku përmbledh vërejtjet e raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale. Janë konstatuar incidente... 

PDSH dorëzon në Antikorrupsion “dosjet e BDI-së”

PDSH dorëzon në Antikorrupsion
PDSH-ja ka zgjedhur të mbajë një konferencë për gazetarë para ndërtesës së Anti-korrupsionit, për të shpalosur ato që i vlerëson si afera të korrupsionit të funksionarëve të BDI-së. Anëtari i kryesisë qendrore të PDSH-së, Bekim Fazliu, ka deklaruar se Ligji i obligon disa institucione, përfshi këtu edhe Komisionin për Anti-korrupsion, që të veprojnë në raste kur paraqiten... 

Osmani: BDI dhe PDSH pa asnjë kusht i vardisen VMRO-DPMNE-së

Osmani: BDI dhe PDSH pa asnjë kusht i vardisen VMRO-DPMNE-së
Karvani i RDK-së shpalosi programin zgjedhor të RDK-së para mijëra përkrahësve të Çegranit dhe Forinës. Programin e RDK-së e shpalosën deputet potencial Mirsada Emini- Asani nga Çegrani dhe Abil Idrizi nga Forina. Kandidatët për deputet argumentuan se në mandatin e qeverisjes me komunën e Gostivarit nga RDK u investuan mbi 1 milion euro në këto dy lokalitete të mëdha dhe u punësuan... 

Platforma ekonomike e BDI-së, në konsultime me Odën

Platforma ekonomike e BDI-së, në konsultime me Odën
Delegacion i lartë i BDI-së i udhëhequr nga zv/kryeministri për çështje evropiane Fatmir Besimi, ministri i Ekonomisë Valon Saraçini dhe Drejtori i Agjencionit për Investime të Huaja Visar Fida para strukturave udhëheqëse të OEMVP-së prezantuan programin ekonomike të partisë së tyre. Zëvendëskryeministri për çështje evropiane FatmirBesimi theksoi se platforma ekonomike e BDI-së... 

Dy anketa me rezultate kontradiktore

Dy anketa me rezultate kontradiktore
Në Maqedoni pjesë e fushatës dhe debateve për zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe balotazhin e zgjedhjeve presidenciale janë edhe anketat. Sot janë publikuar dy anketa por me rezultate kontradiktore. Sipas një ankete nga Instituti “Dimitrija Çupovski” në Shkup, fitoren në zgjedhje do ta shënojnë dy partitë e deritanishme të koalicionit qeveritar, VMRO-DPMNE tek maqedonasit dhe... 

Partitë politike sot e vazhdojnë fushatën zgjedhore

Partitë politike sot e vazhdojnë fushatën zgjedhore
Partitë politike sot e vazhdojnë fushatën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për më 27 prill. Kandidatët për deputetë të BDI-së do të mbajnë miting dhe takime me qytetarët në Kumanovë. Partia Demokratike Shqiptare do të mbajë miting në Zhitosh. Koalicioni “Për një Maqedoni më të mirë” i kryesuar nga VMRO-DPMNE sot mitingje do të mbajë në Makedonska... 

BDI e fiton postin e kryetarit të Parlamentit

BDI e fiton postin e kryetarit të Parlamentit
BDI e fiton postin e kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë në mandatin e ardhshëm të qeverisjes. Këtë informacion e ka publikuar “Libertas”, e cila shkruan se burime të BDI-së që dëshirojnë të mbeten anonimë e kanë vërtetuar një lajm të tillë. Sipas këtij funksionari të lartë të BDI-së, posti i kryetarit të Palamentit është marrë vesh që në momentin kur VMRO DPMNE... 

Vazhdon fushata presidenciale dhe parlamentare

Vazhdon fushata presidenciale dhe parlamentare
Partitë politike sot e vazhdojnë fushatën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe për rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të caktuara për datën 27 prill. Kandidatët për deputetë të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) do të mbajnë tubim në Resnjë dhe takime me qytetarë në Manastir. Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) do të mbajë tubim në Studeniçan. Rilindja... 
Copyright © 2009 Tv2 | Televizion Gostivar. All rights reserved.
Tv2. Televizion Tv2 Gostivar